Czym jest impotencja psychogenna?

Definicja

Impotencja psychogenna jest niezdolnością do odbycia płciowego stosunku z powodu erekcyjnych zaburzeń o psychologicznych podłożu jak i także o podłożu emocjonalnym. Psychogenna impotencja dotyczy najczęściej młodych mężczyzn, przed czterdziestym rokiem życia, którzy na żadne fizjologiczne choroby nie cierpią oraz są fizycznie w stanie osiągnąć wzwód. Psychogenne impotencja stanowi mniej więcej dziesięć procent diagnozowanych erekcyjnych zaburzeń. Jest to o wiele mniej, a niżeli w przypadku impotencji, która wywołana jest organicznymi czynnikami, na przykład chociażby nadciśnienie, ale jej leczenie z różnych powodów może być trudniejsze. Przyczyną główną takiego właśnie stanu rzeczy jest etiologia złożona zaburzenia, na którą składają się często głęboko skrywane kompleksy, negatywne wzorce seksualnych zachowań jak i także lęki. Pozbycie się ich wymaga od mężczyzn otwartości w mówieniu o problemie oraz zaufania pełnego do partnerki.

Objawy impotencji psychogennej

Objawy psychogennej impotencji są identycznej, jak impotencji na organicznym tle. To znaczny mężczyzna w żadnym wypadku nie może uzyskać erekcji pomimo seksualnego podniecenia. O tym, że sama przyczyna zaburzenia tkwi bezpośrednio w psychice, świadczy chociażby pojawienie się objawów wyłącznie w sytuacji zbliżenia intymnego z partnerką. Gdy dany mężczyzna jest sam, to nie ma trudności, aby osiągnąć wzwód. Może go łatwo uzyskać poprzez masturbację. Samym sygnałem, że napływ do członka krwi przebiega w sposób prawidłowy, są również poranne wzwodu. Wówczas przyjąć można, że samym powodem impotencji nie jest żadna choroba, ale psychiczna blokada. Dla impotencji psychogennej charakterystyczne jest także to, że objawy jej z reguły się pojawiają nagle i to niemal z dnia na dzień. Jeśli samym powodem problemów z erekcją jednak jest choroba, objawy stopniowo narastają oraz rozwijać się mogą nawet przez dobrych kilka miesięcy.

Leczenie impotencji psychogennej

Impotencję psychogenną leczy się przy pomocy psychoterapii. Jednak przedtem upewnić się warto, że erekcyjne zaburzenia nie mają absolutnie chorobowego podłoża, szczególnie jeśli dany mężczyzna ma ponad czterdzieści lat. W tym właśnie celu udać się należy do rodzinnego lekarza, urologa lub też wykonać podstawowe laboratoryjne badania. W połowie przypadków samą przyczyną impotencji są somatyczne choroby, których ryzyko rośnie razem z wiekiem.

Jednak jeśli badania oraz wywiad lekarski wykluczą somatyczne problemy, to należy szukać pomocy u psychologa czy też u seksuologa. W leczeniu psychogennej impotencji stosuje się indywidualną psychoterapią (gdy przyczyną są kompleksy czy też zaburzenia osobowościowe), techniki relaksacyjne, hipnozę czy też psychoterapię przy udziale partnerki.

Jak widać możliwości lecznicze są. Należy jedynie zasięgnąć pomocy i wsparcia specjalisty. Sami sobie  z tym problemem nie poradzimy. Wparcie partnerki jak i także wsparcie specjalisty jest naprawdę najważniejsze. Zostanie samemu z problemem nie jest dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *